Rawlings Heart of the Hide Infield Glove 11.25 inch PROR312-2CB
Premium Air - $14.99
Premium Air Service to business addresses with reception to receive goods, or Parcel Lockers
Free pick-up from store - $0.00
Free Pick-Up from our store front: 630 Port Road, Beverley 5009 SA - Mon-Fri 9:00am-5:00pm, Saturday 9:00am - 2:00pm
Rock this Rawlings 11.25-inch Heart of the Hide infield glove that has a clean and simple design, featuring an all-camel leather look while paired with the gold-on-black Rawlings patch. The Pro-I web is a popular choice amongst professional players.
This web is paired with a 31 pattern -- an excellent choice for infielders as it provides a perfect blend of depth and ability to get the ball out of the glove. The ultra-premium, world-renowned Heart of the Hide leather will give you pro-level glove performance that can last for years.
Grab your Rawlings 11.25-inch Heart of the Hide infield glove today!
-
Item # R00704059
-
Back: Conventional
-
Color: Camel
-
Fit: Standard
-
Lace: Pro Grade Leather Lace
-
Leather: Top Grade U.S. Steer Hide
-
Level: Adult
-
Lining: Shell Palm Leather
-
Padding: Padded Thumb Sleeve
-
Pattern: 31
-
Player Break-In: 35
-
Series: Heart of the Hide
-
Shell: Steer Hide Leather
-
Size: 11.25 in
-
Special Feature: R2G
-
Sport: Baseball
-
Throwing Hand: Right
-
Usage: Gloves
-
Web: Pro I
(PROR312-2CB)
| SKU | PROR312-2CB |
| Barcode # | 19830800417 |
| Brand | raw |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.170m |
| Shipping Length | 0.170m |
| Shipping Cubic | 0.008670000m3 |
Help other Greatrex Sporting Goods users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.