Rawlings Heart of the Hide Infield Glove 11.75 inch PROR205W-2CB
Premium Air - $14.99
Premium Air Service to business addresses with reception to receive goods, or Parcel Lockers
Free pick-up from store - $0.00
Free Pick-Up from our store front: 630 Port Road, Beverley 5009 SA - Mon-Fri 9:00am-5:00pm, Saturday 9:00am - 2:00pm
Turn your defense into a highlight reel with the Rawlings Heart of the Hide 11.75-Inch Infield Glove, designed with a striking Columbia Blue and Black colorway and a Wingtip back for added style and comfort.
This glove features the trusted 200 pattern and Pro I™ web, offering a perfect blend of pocket structure and quick-hand feel for infielders. The 11.75-inch size makes it ideal for shortstops and third basemen who demand precision and control on every play.
Crafted from Heart of the Hide steerhide leather, this glove provides pro-level durability and shape retention. The Wingtip design adds comfort and flexibility, while the deer-tanned cowhide lining and padded thumb sleeve ensure all-day comfort and consistency.
If you're ready to elevate your defense with standout style, grab the Rawlings Heart of the Hide 11.75-Inch Infield Glove.
-
Item # R00713020
-
Back: Conventional
-
Color: Columbia blue/Black
-
Fit: Standard
-
Lace: Pro Grade Leather Laces
-
Leather: Top Grade U.S. Steer Hide
-
Level: Adult, Youth
-
Lining: Shell Palm Leather
-
Padding: Redesigned Heel Pad For Easier Close
-
Pattern: 200
-
Player Break-In: 35
-
Series: Heart of the Hide
-
Shell: Steer Hide Leather
-
Size: 11.75 in
-
Special Feature: R2G, Wing Tip
-
Sport: Baseball
-
Throwing Hand: Right
-
Usage: Gloves
-
Web: Pro I
-
Wrist: Thermoformed Wrist Liner
(PROR205W-2CB)
| SKU | PROR205W-2CB |
| Barcode # | 198308029998 |
| Brand | Rawlings |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.170m |
| Shipping Length | 0.170m |
| Shipping Cubic | 0.008670000m3 |
Help other Greatrex Sporting Goods users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.