Rawlings Heart of the Hide Baseball Catchers Glove 32.5 inch PRORCM325U-23C-23C
Premium Air - $14.99
Premium Air Service to business addresses with reception to receive goods, or Parcel Lockers
Free pick-up from store - $0.00
Free Pick-Up from our store front: 630 Port Road, Beverley 5009 SA - Mon-Fri 9:00am-5:00pm, Saturday 9:00am - 2:00pm
Upgrade your setup behind the plate with the Rawlings Heart of the Hide ContoUR Catcher’s Mitt. Designed specifically for athletes with smaller hands or those who prefer a more tailored fit, this CM325U pattern features a 32.5-inch profile and the revolutionary ContoUR Fit system for unmatched comfort and control.
Built from ultra-premium Heart of the Hide steerhide leather, this mitt offers pro-level performance and structure — engineered to last season after season. The 1-piece solid web provides the durability and security needed for serious pitch framing and receiving, while the ContoUR design gives you a snug, comfortable feel from the start.
With its classic Camel/Royal colorway and high-performance profile, this mitt is built to help young or smaller-framed catchers dominate the game.
Elevate your behind-the-plate presence with the Rawlings Heart of the Hide ContoUR Catcher’s Mitt.
-
Item # R00713625
-
Back: Conventional
-
Color: Camel
-
Fit: ContoUR Fit
-
Lace: Pro Grade Leather Laces
-
Leather: Top Grade Steer Hide Leather
-
Level: Adult, Youth
-
Lining: Shell Palm Leather
-
Padding: Moldable
-
Player Break-In: 35
-
Series: Heart of the Hide
-
Shell: Steer Hide Leather
-
Size: 32.5 in
-
Special Feature: R2G, ContoUR Fit
-
Sport: Baseball
-
Throwing Hand: Right
-
Usage: Gloves
-
Web: 1-Piece Solid
-
Wrist: Adjustable Pull Lace Wrist Strap
(PRORCM325-23C)
| SKU | PRORCM325-23C |
| Barcode # | 19830803605-7 |
| Brand | Rawlings |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.170m |
| Shipping Length | 0.170m |
| Shipping Cubic | 0.008670000m3 |
Help other Greatrex Sporting Goods users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.