Rawlings Pro Preferred Pitchers Glove 11.75 inch PROSJD48 - Jacob Degrom Model
Premium Air - $14.99
Premium Air Service to business addresses with reception to receive goods, or Parcel Lockers
Free pick-up from store - $0.00
Free Pick-Up from our store front: 630 Port Road, Beverley 5009 SA - Mon-Fri 9:00am-5:00pm, Saturday 9:00am - 2:00pm
Get the same leather as one of the game's most dominant pitchers with this Jacob deGrom model Pro Preferred pitcher's glove! Crafted with deGrom's gameday specs, this gamer features a 2-piece solid web with a deep pocket that's perfect for gripping pitches without tipping anything.
And, thanks the the supple kip leather and Pittards sheepskin lining on all Pro Preferred gloves, you'll have an ultra-comfortable fit on your hand. After all, your glove is the last thing you want to be thinking about as you get ready to rip a heater past someone or snap off a nasty putaway slider.
This glove is also versatile enough to be a reliable option in the infield, with the 11.75-inch frame working well at second, short, or third. You'll also be sporting the iconic scarlet Rawlings patch, just like Jacob deGrom.
Get this Pro Preferred pitcher's glove now!
-
Item # RPROSJD48
-
Back: Conventional
-
Color: Black
-
Fit: Standard
-
Lace: Pro Grade Leather Laces
-
Leather: Full-Grain Kip Leather
-
Level: Adult
-
Lining: Pittards Sheep Skin
-
Padding: 100% Wool Blend
-
Pattern: 200
-
Player Break-In: 70
-
Series: Pro Preferred
-
Shell: Croc Embossed Kip Leather
-
Size: 11.75 in
-
Special Feature: Croc Embossed Leather, Pro Game Day Patterns
-
Sport: Baseball
-
Usage: Gloves
-
Used by: Jacob deGrom
-
Web: 2-Piece Solid
(RPROSJD48)
| SKU | RPROSJD48 |
| Barcode # | 083321847899 |
| Brand | Rawlings |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.170m |
| Shipping Length | 0.170m |
| Shipping Cubic | 0.008670000m3 |
Help other Greatrex Sporting Goods users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.