Rawlings Heart of the Hide LHT Outfield Glove 12.75 inch PROR3039-6CDT - Left Hand Throw
Premium Air - $14.99
Premium Air Service to business addresses with reception to receive goods, or Parcel Lockers
Free pick-up from store - $0.00
Free Pick-Up from our store front: 630 Port Road, Beverley 5009 SA - Mon-Fri 9:00am-5:00pm, Saturday 9:00am - 2:00pm
If you want to sport a traditional look with hints of new-school swagger, this Rawlings 12.75-inch Heart of the Hide outfield glove is for you. The camel leather, tan laces, and classic Rawlings scarlet red patch support the traditional look while making the royal blue Rawlings script pop.
The lightweight H-web on this glove makes managing the outfield as easy as it can be, while the 303 pattern helps you feel confident in snatching any baseball that hits your leather. The ultra-premium, world-renowned Heart of the Hide leather will give you pro-level glove performance that can last for years.
Grab your Rawlings 12.75-inch Heart of the Hide outfield glove today!
-
Item # PROR3039-6CDT
-
Back: Conventional
-
Color: Camel
-
Fit: Standard
-
Leather: Top Grade Steer Hide Leather
-
Level: Adult, Youth
-
Lining: Shell Palm Leather Lining
-
Padding: Redesigned Heel Pad For Easier Close
-
Pattern: 303
-
Player Break-In: 35
-
Series: Heart of the Hide
-
Shell: Steer Hide Leather
-
Size: 12.75 in
-
Special Feature: R2G
-
Sport: Baseball
-
Usage: Gloves
-
Web: Pro H
-
Wrist: Thermoformed Wrist Lining
(PROR3039-6CDT_LHT)
| SKU | PROR3039-6CDT_LHT |
| Barcode # | 198308003516 |
| Brand | Rawlings |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.170m |
| Shipping Length | 0.170m |
| Shipping Cubic | 0.008670000m3 |
Help other Greatrex Sporting Goods users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.