Rawlings Heart of the Hide Infield Glove 11.5 inch PROR204-2XPU
Premium Air - $14.99
Premium Air Service to business addresses with reception to receive goods, or Parcel Lockers
Free pick-up from store - $0.00
Free Pick-Up from our store front: 630 Port Road, Beverley 5009 SA - Mon-Fri 9:00am-5:00pm, Saturday 9:00am - 2:00pm
Reimagine your game with the Rawlings Heart of the Hide 11.5-Inch Infield Glove — a revolution in glove design that brings cutting-edge technology and bold color to the field. With a striking Purple and Mint colorway, this glove brings modern performance and standout style to your glove bag.
Engineered with the 200 pattern and innovative REV1X® Web, this glove delivers a perfect infield-ready shape with lightweight structure and a consistent pocket. The 11.5-inch design gives you total control on quick transfers, hard-hit grounders, and smooth double plays.
Built with Heart of the Hide premium steerhide leather, this glove offers the trusted durability and performance players demand. Inside, the molded thumb sleeve and optimized hand opening ensure a custom feel right out of the box.
Step into the future of fielding with the Rawlings Heart of the Hide 11.5-Inch Infield Glove with REV1X Web.
-
Item # R00713029
-
Back: Conventional
-
Color: Purple
-
Fit: Standard
-
Lace: Pro Grade Leather Laces
-
Leather: Top Grade U.S. Steer Hide
-
Level: Adult, Youth
-
Lining: Shell Palm Leather
-
Padding: Redesigned Heel Pad For Easier Close
-
Pattern: 200
-
Player Break-In: 35
-
Series: Heart of the Hide
-
Shell: Steer Hide Leather
-
Size: 11.5 in
-
Special Feature: R2G
-
Sport: Baseball
-
Throwing Hand: Right
-
Usage: Gloves
-
Web: Pro I
-
Wrist: Thermoformed Wrist Liner
(PROR204-2XPU)
| SKU | PROR204-2XPU |
| Barcode # | 198308030093 |
| Brand | Rawlings |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.170m |
| Shipping Length | 0.170m |
| Shipping Cubic | 0.008670000m3 |
Help other Greatrex Sporting Goods users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.