Rawlings Heart of the Hide Infield Glove 11.5 inch PROR314-2CCB
Premium Air - $14.99
Premium Air Service to business addresses with reception to receive goods, or Parcel Lockers
Free pick-up from store - $0.00
Free Pick-Up from our store front: 630 Port Road, Beverley 5009 SA - Mon-Fri 9:00am-5:00pm, Saturday 9:00am - 2:00pm
Bring pro-level consistency and fresh style to the dirt with the Rawlings Heart of the Hide 11.5-Inch Infield Glove. Featuring a crisp Camel and Columbia Blue colorway, this glove combines elite materials with a clean, confident look built for game-changers.
Designed with the 31 pattern and Pro I™ web, this glove provides a flatter pocket and quick break-in feel — perfect for shortstops and second basemen looking to turn two in a flash. The 11.5-inch size offers just the right reach while keeping your hands lightning-fast.
Crafted from world-renowned Heart of the Hide steerhide leather, this glove delivers trusted durability and long-lasting performance. Inside, the deer-tanned cowhide lining and padded thumb sleeve offer pro-level comfort and structure from the first inning to the last.
Level up your defense with the Rawlings Heart of the Hide 11.5-Inch Infield Glove.
-
Item # R00713037
-
Back: Conventional
-
Color: Camel/Columbia Blue
-
Fit: Narrow
-
Lace: Pro Grade Leather Laces
-
Leather: Top Grade U.S. Steer Hide
-
Level: Adult, Youth
-
Lining: Shell Palm Leather
-
Padding: Redesigned Heel Pad For Easier Close
-
Pattern: 31
-
Player Break-In: 35
-
Series: Heart of the Hide
-
Shell: Steer Hide Leather
-
Size: 11.5 in
-
Special Feature: R2G
-
Sport: Baseball
-
Throwing Hand: Right
-
Usage: Gloves
-
Web: Pro I
-
Wrist: Thermoformed Wrist Liner
(PROR314-2CCB)
| SKU | PROR314-2CCB |
| Barcode # | 198308030147 |
| Brand | Rawlings |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.170m |
| Shipping Length | 0.170m |
| Shipping Cubic | 0.008670000m3 |
Help other Greatrex Sporting Goods users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.