Rawlings Sure Catch Softball LHT Glove 12 inch Black/Mint/Pink - Left Hand Throw
Premium Air - $14.99
Premium Air Service to business addresses with reception to receive goods, or Parcel Lockers
Free pick-up from store - $0.00
Free Pick-Up from our store front: 630 Port Road, Beverley 5009 SA - Mon-Fri 9:00am-5:00pm, Saturday 9:00am - 2:00pm
The Rawlings Sure Catch 12-Inch Youth Softball Glove is perfect for young players ready to level up their game. This glove features a durable Basket Web® design and a soft, all-leather shell that enhances control and pocket shape. With the Sure Catch heel cutout, players can close the glove more easily, boosting their confidence on every play. In addition, the cushioned finger linings offer extra comfort and feel, making it ideal for game days and long practices. Finished in a bold Black and Mint colorway, this glove looks as good as it performs.
Help your athlete build skills with the Rawlings Sure Catch 12-Inch Youth Softball Glove.
Though marketed as a youth glove, many women can use this glove as the hand size allows for a small to average female hand.
-
Back:Neo-Flex Back with Velcro Strap
-
Color:Black/Mint/Pink
-
Fit:Youth Pro Taper
-
Level:Youth / Women's
-
Padding:Cushioned fingerback lining
-
Player Break-In:0
-
Series:Sure Catch
-
Shell: Soft Leather
-
Size: 12 in
-
Sport: Softball
-
Technology: Sure Catch Heel Cutout
-
Throwing Hand: LEFT
-
Usage: Gloves
-
Web: Basket
(SCSB120BMP_LHT)
| SKU | SCSB120BMP_LHT |
| Barcode # | 198308037429 |
| Brand | Rawlings |
| Shipping Weight | 1.5000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.170m |
| Shipping Length | 0.170m |
| Shipping Cubic | 0.008670000m3 |
Help other Greatrex Sporting Goods users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.