Rawlings Sure Catch Softball Glove 11.5 inch Purple/Pink/Mint
Premium Air - $14.99
Premium Air Service to business addresses with reception to receive goods, or Parcel Lockers
Free pick-up from store - $0.00
Free Pick-Up from our store front: 630 Port Road, Beverley 5009 SA - Mon-Fri 9:00am-5:00pm, Saturday 9:00am - 2:00pm
Make fielding fun and easy with the Rawlings Sure Catch 11.5-Inch Youth Softball Glove. Built from soft, all-leather materials and designed specifically for smaller hands, this glove delivers a lightweight, comfortable feel that makes it easier for youth athletes to control the ball. The Basket Web® and Sure Catch heel cutout work together to create a glove that’s easier to close, helping players build confidence and consistency in every position.
With its bright Purple, Pink, and Mint accents, the Rawlings Sure Catch 11.5-Inch Youth Softball Glove adds standout style to trusted performance.
-
Item # SCSB115PU
-
Back: Neo-Flex Back with Velcro Strap
-
Color: Purple/Columbia Blue/Pink
-
Fit: Youth Pro Taper
-
Level: Youth
-
Padding: Cushioned fingerback lining
-
Player Break-In: 0
-
Series: Sure Catch
-
Shell: Soft Leather
-
Size: 11.5 in
-
Sport: Softball
-
Technology: Sure Catch Heel Cutout
-
Usage: Gloves
-
Web: Basket
(SCSB115PU)
| SKU | SCSB115PU |
| Barcode # | 198308037436 |
| Brand | Rawlings |
| Shipping Weight | 1.5000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.170m |
| Shipping Length | 0.170m |
| Shipping Cubic | 0.008670000m3 |
Help other Greatrex Sporting Goods users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.