Rawlings Shut Out Softball Glove 13 inch - White/Teal
Premium Air - $14.99
Premium Air Service to business addresses with reception to receive goods, or Parcel Lockers
Free pick-up from store - $0.00
Free Pick-Up from our store front: 630 Port Road, Beverley 5009 SA - Mon-Fri 9:00am-5:00pm, Saturday 9:00am - 2:00pm
The Rawlings Shut Out 13-Inch First Base softball glove is crafted for young athletes who want pro-level performance and game-ready comfort. Built with a quality full-grain leather shell and a sturdy Basket Web®, this glove gives first basemen the tools they need to stretch wide and secure every throw.
Designed specifically for the female hand, this glove features an adjustable pull-strap back with Velcro® closure for a snug, secure fit. In addition, the Zero Shock™ palm padding helps absorb hard throws and liners to reduce sting and boost confidence around the bag.
Break it in quickly and play with comfort and control — the Rawlings Shut Out First Base softball glove is ready for action.
-
Item # RSO13W
-
Back: Adjustable Velcro Strap
-
Color: White/Teal
-
Fit: Adjustable
-
Leather: Quality Full-Grain Leather
-
Level: Adult, Youth
-
Lining: Pro Micro
-
Padding: Zero Shock Palm Pad
-
Player Break-In: 20
-
Series: Shut Out
-
Shell: Full Grain Leather
-
Size: 13 in
-
Sport: Softball
-
Throwing Hand: Right
-
Web: Basket
-
Wrist: Velcro Pull-Strap
(RSO130W)
| SKU | RSO130W |
| Barcode # | 198308037351 |
| Brand | Rawlings |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.170m |
| Shipping Length | 0.170m |
| Shipping Cubic | 0.008670000m3 |
Help other Greatrex Sporting Goods users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.