Rawlings Shut Out Softball Glove 12 inch - White/Teal
Premium Air - $14.99
Premium Air Service to business addresses with reception to receive goods, or Parcel Lockers
Free pick-up from store - $0.00
Free Pick-Up from our store front: 630 Port Road, Beverley 5009 SA - Mon-Fri 9:00am-5:00pm, Saturday 9:00am - 2:00pm
Take charge on the diamond with the Rawlings Shut Out 12-Inch softball glove. Designed to give youth players an edge in the infield, this glove features a Basket Web® that's perfect for quick transfers and confident glove control. The soft full-grain leather shell offers a quick break-in with lasting durability.
With Zero Shock™ palm padding and an adjustable pull-strap and Velcro® wrist, this glove provides superior comfort and a snug, custom fit for smaller hands. Its 12-inch size is ideal for developing infielders looking to level up their game.
Play with confidence every inning with the Rawlings Shut Out 12-Inch softball glove.
-
Item # R00714680
-
Back: Adjustable Velcro Strap
-
Color: White/Teal
-
Fit: Adjustable
-
Leather: Quality Full-Grain Leather
-
Level: Adult, Youth
-
Lining: Pro Micro
-
Padding: Zero Shock Palm Pad
-
Player Break-In: 20
-
Series: Shut Out
-
Shell: Full Grain Leather
-
Size: 12 in
-
Sport: Softball
-
Throwing Hand: Right
-
Web: Basket
-
Wrist: Velcro Pull-Strap
(RSO120W)
| SKU | RSO120W |
| Barcode # | 198308040641 |
| Brand | Rawlings |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.170m |
| Shipping Length | 0.170m |
| Shipping Cubic | 0.008670000m3 |
Help other Greatrex Sporting Goods users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.