Rawlings Pro Preferred Baseball Catchers Glove 34 inch CM43CBS
Premium Air - $14.99
Premium Air Service to business addresses with reception to receive goods, or Parcel Lockers
Free pick-up from store - $0.00
Free Pick-Up from our store front: 630 Port Road, Beverley 5009 SA - Mon-Fri 9:00am-5:00pm, Saturday 9:00am - 2:00pm
The pro preferred series is made from full grain kip leather for the best look and feel in the game. Along with this, 100% wool padding helps with pocket forming and keeping a great glove shape. Rawlings has included Pittard’s sheepskin palm lining to wick away any moisture. The Pro Preferred series features hand sewn welting for comfort, as well as Tennessee Tanning leather laces for increased durability. Pro Preferred gloves also include padded thumb sleeves for unrivaled comfort and feature pro patterns that are consistently used across the MLB. Each Pro Preferred glove has its own individual identification number, as no two gloves are the same. Get yours today and take the field like a pro!
- 34”
- 1-piece Web
- Full grain kip leather
- 100% wool padding
- Pittard’s sheepskin palm lining
- Hand sewn welting
- Tennessee Tanning leather laces
- Padded thumb sleeves for added comfort
- Individual identification numbers, no two gloves are the same
(PROSCM43CBS)
| SKU | PROSCM43CBS |
| Barcode # | 083321824081 |
| Brand | Rawlings |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.170m |
| Shipping Length | 0.170m |
| Shipping Cubic | 0.008670000m3 |
Help other Greatrex Sporting Goods users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.