Rawlings Heart of the Hide Softball Glove 12 inch - Sierra Romera PROSR32C
Premium Air - $14.99
Premium Air Service to business addresses with reception to receive goods, or Parcel Lockers
Free pick-up from store - $0.00
Free Pick-Up from our store front: 630 Port Road, Beverley 5009 SA - Mon-Fri 9:00am-5:00pm, Saturday 9:00am - 2:00pm
The Rawlings Sierra Romero Pro Series Infield Glove brings together elite performance and powerful personal meaning in one unforgettable glove. Designed in collaboration with Sierra Romero, this glove pays tribute to her late father and the values he instilled — hard work, peace, and unconditional love.
Crafted in a versatile 12-inch infield pattern, this glove features a Pro H™ Web for quick transfers and confident ball handling. The camel leather shell provides a classic, clean look, while the soft metallic accents and sun stamp in the palm symbolize strength, clarity, and warmth through adversity.
Built to perform at the highest level, this glove is also constructed with a lightweight frame and pull lace wrist, making it game-ready out of the box with minimal break-in required. Whether you’re honoring your roots or chasing your dreams, the Sierra Romero glove delivers the tools and the inspiration to do it all.
-
Item # R00713808
-
Back: Conventional
-
Color: Camel
-
Fit: Narrow
-
Lace: Pro Grade Leather Lace
-
Leather: Quality, Full-Grain Leather
-
Level: Adult
-
Lining: Shell Leather Palm
-
Padding: Padded Thumb Sleeve
-
Pattern: 120SB
-
Player Break-In: 35
-
Series: Heart of the Hide
-
Shell: Speed Shell
-
Size: 12 in
-
Special Feature: Speed Shell, Pro Game Day Patterns, Hand-Sewn Welting
-
Sport: Softball
-
Throwing Hand: Right
-
Usage: Gloves
-
Used by: Sierra Romero
-
Web: Pro H
(PROSR32C)
| SKU | PROSR32C |
| Barcode # | 198308037238 |
| Brand | Rawlings |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.170m |
| Shipping Length | 0.170m |
| Shipping Cubic | 0.008670000m3 |
Help other Greatrex Sporting Goods users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.