Rawlings Heart of the Hide Infield Glove 11.5 inch PROT204-2B
Premium Air - $14.99
Premium Air Service to business addresses with reception to receive goods, or Parcel Lockers
Free pick-up from store - $0.00
Free Pick-Up from our store front: 630 Port Road, Beverley 5009 SA - Mon-Fri 9:00am-5:00pm, Saturday 9:00am - 2:00pm
The Rawlings 11.5-inch Heart of the Hide Traditional infield glove is the perfect glove for players who want a classic feel and look on the field. Featuring black leather with tan laces, this glove colorway will take you back in time.
The construction of this glove will keep you up with today's game and level of skill. The popular Pro-I web is paired with a 200 pattern, allowing for superior quality and performance. The ultra-premium, world-renowned Heart of the Hide leather will give you pro-level glove performance that can last for years.
Grab your Rawlings 11.5-inch Heart of the Hide Traditional infield glove today!
-
Item # R00703987
-
Back: Conventional
-
Color: Black
-
Fit: Standard
-
Lace: Pro Grade Leather Laces
-
Leather: Top Grade U.S. Steer Hide
-
Level: Adult
-
Lining: Deer-Tanned Cowhide
-
Padding: Padded Thumb Sleeve
-
Pattern: 200
-
Player Break-In: 60
-
Series: Heart of the Hide
-
Shell: Steer Hide Leather
-
Size: 11.5 in
-
Sport: Baseball
-
Throwing Hand: Right
-
Usage: Gloves
-
Web: Pro I
-
Wrist: Thermoformed Wrist Liner
(PROT204-2B)
| SKU | PROT204-2B |
| Barcode # | 198308003493 |
| Brand | Rawlings |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.170m |
| Shipping Length | 0.170m |
| Shipping Cubic | 0.008670000m3 |
Help other Greatrex Sporting Goods users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.