Rawlings Heart of the Hide First Base Glove 13 inch PRORDCT-10C
Premium Air - $14.99
Premium Air Service to business addresses with reception to receive goods, or Parcel Lockers
Free pick-up from store - $0.00
Free Pick-Up from our store front: 630 Port Road, Beverley 5009 SA - Mon-Fri 9:00am-5:00pm, Saturday 9:00am - 2:00pm
Scoop 'em all with the 13-inch Heart of the Hide first base mitt, featuring a striking camel and black speedshell colorway paired with a white-on-black Rawlings patch. This mitt was made to look good while playing good!
The first base mitt sports a DCT pattern that is preferred by many professional first basemen! This pattern is matched with a single-post, double-bar web, great for creating a deep pocket to swallow every ball in your direction. The ultra-premium, world-renowned Heart of the Hide leather will give you pro-level glove performance that can last for years.
Grab your Rawlings 13-inch Heart of the Hide first base mitt today!
-
Item # PRORDCT-10C
-
Back: Conventional
-
Color: Camel/Black
-
Fit: Standard
-
Lace: Pro Grade Leather Laces
-
Leather: Top Grade U.S. Steer Hide
-
Level: Adult
-
Lining: Shell Palm Leather
-
Padding: Redesigned Heel Pad
-
Pattern: DCT
-
Player Break-In: 35
-
Series: Heart of the Hide
-
Shell: Steer Hide Leather
-
Size: 13 in
-
Special Feature: R2G
-
Sport: Baseball
-
Usage: Gloves
-
Web: Single Post Double Bar
(PRORDCT-10C)
| SKU | PRORDCT-10C |
| Barcode # | 198308005466 |
| Brand | Rawlings |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.170m |
| Shipping Length | 0.170m |
| Shipping Cubic | 0.008670000m3 |
Help other Greatrex Sporting Goods users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.