Rawlings Heart of the Hide First Base Glove 12.5 inch PRORFM18-17BCS
Premium Air - $14.99
Premium Air Service to business addresses with reception to receive goods, or Parcel Lockers
Free pick-up from store - $0.00
Free Pick-Up from our store front: 630 Port Road, Beverley 5009 SA - Mon-Fri 9:00am-5:00pm, Saturday 9:00am - 2:00pm
Scoop 'em all with the 12.5-inch Heart of the Hide first base mitt, a beautiful glove with an all-black leather shell featuring camel laces and binding. The red-on-black Rawlings patch and red Oval-R accents stand out greatly thanks to this well-crafted colorway.
This mitt sports an FM18 pattern, allowing for a deep pocket to ensure a secure squeeze. This pairs nicely with the Modified Pro-H web, making every pick and throw a non-issue. The ultra-premium, world-renowned Heart of the Hide leather will give you pro-level glove performance that can last for years.
Grab your Rawlings 12.5-inch Heart of the Hide first base mitt today!
-
Item # PRORFM18-17BCS
-
Back: Conventional
-
Color: Black
-
Fit: Standard
-
Lace: Pro Grade Leather Laces
-
Leather: Top Grade U.S. Steer Hide
-
Level: Adult
-
Lining: Shell Palm Leather
-
Padding: Redesigned Heel Pad
-
Pattern: FM18
-
Player Break-In: 35
-
Series: Heart of the Hide
-
Shell: Steer Hide Leather
-
Size: 12.5 in
-
Special Feature: R2G
-
Sport: Baseball
-
Usage: Gloves
-
Web: Pro H
(PRORFM18-17BCS)
| SKU | PRORFM18-17BCS |
| Barcode # | 198308006531 |
| Brand | Rawlings |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.170m |
| Shipping Length | 0.170m |
| Shipping Cubic | 0.008670000m3 |
Help other Greatrex Sporting Goods users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.